brand
search
guitar-pick

Jak složit vlastní písničku

Napsání pěkné písničky nemusí být nic složitého, vezměte si třeba píseň Let it be od Beatles, která má chytlavou melodii a stačí na ní čtyři akordy. Existuje však nějaký recept na to, jak složit pěknou píseň? Ano i ne. Existuje pár rad a postupů, které vám pomohou, postupně se na ně podíváme.

V první řadě je potřeba říct, že to chce mít nějaký základ: znát pár akordů, umět zahrát alespoň pár písniček pro začátečníky, dokázat si písničky zazpívat nebo zabroukat. Bez těchto základních dovedností to nepůjde.

Když máte základy za sebou, můžete se do toho pustit. Hudba, stejně jako jiné umělecké činnosti, je založená na pocitech a emocích a je hodně subjektivní. Snažte se do tvorby písně promítnout vaši náladu, názor, emoci. Pro někoho je to snadné, někdo to ze začátku nedokáže, vyjadřovat se hudbou zkrátka není jednoduché a chce to určitou praxi.

Písničky se skládají z těchto základních celků: harmonie (akordy), melodie, rytmus, text, pak záleží na formě písničky (sloky, refrény, …), aranži, zvuku… V začátcích je dobré vycházet z toho, co na hudbě vnímáte nejlépe. Napadají vás verše? Začněte textem. Broukáte si melodii? Začněte od ní. Postupů, jak začít, je celá řada, každému vyhovuje něco jiného. Vyzkoušejte je a zkuste najít ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Akordy na začátek

Pokud jste úplný začátečník, zkuste hrát akordy, které znáte za sebou, zkoušejte různé kombinace a zapamatujte si, co vám zní zajímavě. Většina známých písní neobsahuje velké množství akordů, naopak. Navíc je spousta osvědčených akordových postupů, které se objevují v řadě písní. Tak proč nezačít nimi.

Dále můžete svoje znalosti o akordech prohlubovat a zjistíte, že existuje něco, čemu se říká tónina, ve které jsou akordy, jež můžete v písních použít. Jako inspiraci doporučujeme používat zejména jiné písničky - tam se člověk nejvíc naučí. Zaujal vás nějaký akordový postup v oblíbené písničce? Naučte se ho zahrát a zapamatujte si ho, může se vám hodit.

Předpokládejme, že jste si našli pár akordů, které vám pěkně zní. Zaměřte se na rytmus. Jak má který akord znít dlouho, jakým doprovodem ho zahrajete. Následně si do akordů zkuste zabroukat nějakou melodii, klidně to první, co vás napadne.

Zbývá melodii nějak otextovat. Tady to chce mít trochu básnického ducha a také nápad na nějaké sdělení. Na druhou stranu náladu písně už máte z akordů a melodie, berte je jako inspiraci.

Melodie na začátek

Lidem se často stává, že si něco prozpěvují nebo pobrukují, kolikrát ani neví co. Děje se vám to také? Zkuste si nějakou melodii zapamatovat a zhudebnit ji. Asi nejsložitější je najít k melodii ty správné akordy. Pokud neznáte hudební teorii, nezbyde vám, než prostě akordy pod melodickou linku zkoušet náhodně. Klidně zkuste některý z obvyklých akordových postupů, jestli pod melodii nesedí - budete se divit, jak často tomu tak je. Podobně jako v předchozím případě zbývá doladit rytmus a vymyslet text.

Mám text

Opačný postup oproti dvěma předchozím je nezačínat od hudby, ale začít od textu. Napadl vás zajímavý verš nebo slovní spojení? Zkuste ho zhudebnit. V různých hudebních stylech se s textem pracuje odlišně. V některých stylech se upřednostňuje málo slov a dlouhé tóny, jinde se hodně pracuje s frázováním a výrazem. Nezbývá než se inspirovat ostatními písničkami. Zaměřte se na to, jak s textem pracuje třeba vaše oblíbená kapela.

Zkuste najít nějakou vhodnou melodii a frázování, hrajte si se slovy a používejte různé variace. To, co vám přijde zajímavé, si zapamatujte a pokračujte dál. Pod melodii budete potřebovat opět najít vhodné akordy, stejně jako v předchozím případě.

Pár rad na závěr